ANGLA tuulikumägi

ANGLA tuulikumäe 5 tuulikut on Eestis üks paremini säilinud tuulikutegrupp, mis paikneb oma algses asukohas Angla tuulikumäel Saaremaal. Neli tuulikut on pööratava kerega pukktuulikud ja viies on hollandi-tüüpi tuulik – vaid pööratava peaga kaheksa-tahuline tuuleveski. Tuulikud on ehitatud 19. ja 20. sajandi algusaastatel.

Tuul on läbi aastasadade olnud kõige kättesaadavam looduslik jõuallikas. Tuuleveskid, mis kunagi jahvatasid vilja, et leiba lauale jätkuks, on eelkäijateks tuulegeneraatoritele, mis tänasel päeval rohelist energiat annavad.

Esimene kirjalik teade Baltimaades asuvast tuuleveskist pärineb aastast 1330, Riiast. Arvatakse, et samal ajal jõudis veskite ehitus ka Eestisse. Vanimaid tuulikuid – terve kerega pööratavaid pukktuulikuid, leidus eriti palju Lääne-Eestis ja saartel. Sest siin kehtis vabade rannarootslaste mõjul tavaõigus, mis lubas tuuliku ehitada igal talul. Mujal Eestis oli ehitamine väheste privileeg.

19. sajandil oli Saaremaal iga kahe talupere peale üks tuuleveski ehk ligi 900 tuulikut. Tänasel päeval leiab Eestist üksikuid tuulikuid, ainsaks erandiks ongi Angla küla tuulikumägi Saaremaal, kus 4 pukktuulikut ja 1 hollandi tuulik on kenasti reas ja külastajatele avatud nii väljast kui seest. Õue peal on rivis ka ajaloolised põllutöömasinad ja suisel ajal saab kena pika pai teha aedikus külastajaid tervitavatele taluloomadele.

ANGLA tuulikud
Angla tuulikumägi

ANGLA tuulikumäe tuulikud

Angla tuulikumägi

Lause tuulik

Lause tuuliku konstruktsioonidel esinev vanim aastaarv on 1880, kui…

Reinu pukktuulik (wikipedia)

Reinu tuulik

Reinu tuulik on Angla tuulikutest vanim, selle ehitusdaatumite põhjal pärineb tuulik 19. saj …

Angla Tedre hollandlane

Tedre hollandlane

Tedre talu tuulik ehk “Tedre hollandlane” ehitati 1927. aastal varasema …

Viita pukktuulik (wikipedia)

Viite tuulik

Viite pukktuulik on ehitatud 1910. aastal. 2010 aastal toimunud restaureerimis-tööde käigus taastati …

Vilidu pukktuulik (wikipedia)

Vilidu tuulik

Vilidu tuulik ehitati aastal 1913 ning see on seni ainsana Angla tuulikutest põhjalikult …