ANGLA tuulikumägi

Päike, meri ja tuulikud – see on Saaremaa

ANGLA tuulikumäe 5 tuulikut on Eestis üks paremini säilinud tuulikutegrupp, mis paikneb oma algses asukohas Angla tuulikumäel. Neli tuulikut on pööratava kerega pukktuulikud ja viies on hollandi-tüüpi tuulik – vaid pööratava peaga kaheksatahuline tuuleveski. Tuulikud on ehitatud 19. ja 20. sajandi algusaastatel.

Tuul on läbi aastasadade olnud kõige kättesaadavam looduslik jõuallikas. Tuuleveskid, mis kunagi jahvatasid vilja, et leiba lauale jätkuks, on eelkäijateks tuulegeneraatoritele, mis tänasel päeval rohelist energiat annavad.

Esimene kirjalik teade Baltimaades asuvast tuuleveskist pärineb aastast 1330, Riiast. Arvatakse, et samal ajal jõudis veskite ehitus ka Eestisse. Vanimaid tuulikuid – terve kerega pööratavaid pukktuulikuid, leidus eriti palju Lääne-Eestis ja saartel. Sest siin kehtis vabade rannarootslaste mõjul tavaõigus, mis lubas tuuliku ehitada igal talul. Mujal Eestis oli ehitamine väheste privileeg.

19. sajandil oli Saaremaal iga kahe talupere peale üks tuuleveski ehk ligi 900 tuulikut. Tänasel päeval leiab Eestist üksikuid tuulikuid, ainsaks erandiks ongi Angla küla tuulikumägi Saaremaal, kus 4 pukktuulikut ja 1 hollandi tuulik on kenasti reas ja külastajatele avatud nii väljast kui seest. Õue peal on kenasti rivis ka ajaloolised põllutöömasinad ja suisel ajal saab kena pika pai teha aedikus külastajaid tervitavatele taluloomadele.

ANGLA tuulikud
Angla tuulikumägi

ANGLA tuulikumäe tuulikud

Angla tuulikumägi

Lause tuulik

Angla küla Lause talu pukktuulik Lause tuuliku konstruktsioonidel esinev vanim aastaarv on 1880, kui…

Read More
Reinu pukktuulik (wikipedia)

Reinu tuulik

Angla küla Reinu talu pukktuulik Reinu tuulik on Angla tuulikutest vanim, selle ehitusdaatumite põhj…

Read More
Angla Tedre hollandlane

Tedre hollandlane

Angla küla Tedre talu hollandi-tüüpi tuulik Tedre talu tuulik ehk “Tedre hollandlane” eh…

Read More
Viita pukktuulik (wikipedia)

Viite tuulik

Angla küla Viite talu pukktuulik Viite pukktuulik on ehitatud 1910. aastal. 2010 aastal toimunud res…

Read More
Vilidu pukktuulik (wikipedia)

Vilidu tuulik

Angla küla Vilidu talu pukktuulik Vilidu tuulik ehitati aastal 1913 ning see on seni ainsana Angla t…

Read More