ANGLA pärandkultuuri-keskus

Vanavara-muuseum, leivatuba ja suveniiripood

ANGLA tuulikumäel asuvas pärandkultuuri-keskuses asub sajandite tagust saare elu-olu tutvustav muuseum. Siin on ka aastaringselt avatud suveniiripood ja leivatuba, kus saad maitsta saarlaste muistsete retseptide järgi küpsetatud Angla leiba ja rüübata kõrvale taimeteed või saaremaiseid mulliga ja mullita Ö- ja Õ-tähega algavaid jooke.

Pärandkultuuri-keskuse muuseumi püsinäitus räägib tuuleveskite tekkest ning siin saate oma silmaga uudistada ajaloolisi põllutöömasinaid ja tööriistu, millega eelmistel sajanditel põldu hariti, et leib lauale jõuaks.

Viikingite aegses Eestis valmistati leiba nii hapendatud kui ka hapendamata kujul. Pärmi ei tuntud ei Eestis ega Skandinaavias. Tavaliselt oli laual odraleib ehk karask. Enne leiva laialdasemat levikut olid peamised jahutoidud tulel küpsetatud kakud ja vee sees keedetud käkid.

Kuidas sajandeid tagasi teradest leiba tehti, saabki näha Angla tuulikutes ja pärandkultuuri-keskuses. Üks viiest Angla tuulikust on töökorras ja kohapeal jahvatatud jahust valmib siin maitsev ahjusoe rukkileib. 

Ruumide rent

ANGLA pärandkultuuri-keskuse avar ja hubane saal 2. korrusel sobib nii perekondlike sündmuste tähistamiseks kui ka kultuuriürituste korraldamiseks – rahvakultuuri- ja klassikakontserdid, rahvakalendri tähtpäevade tähistamine, seltsi-ja noortetegevus, ettevõtete seminaride ja õppepäevade läbiviimine, rahvuslike traditsioonidega perekondlike sündmuste korraldamine.

Angla tuulikumägi

Käsitöökojad ja töötoad

Angla tuulikumäel asuvad tuulikud kannavad kõik endiste omanike nimesid nagu ka käsitöökojad Angla pärandkultuurikeskuses.

Ette tellimisel viime läbi erinevaid töötube nii suurtele kui väikestele meie käsitöökodades.

Töötoas osalemiseks varu 1,5 tundi.
Minimaalne osalejate arv grupis on 10 inimest.

Töötoa hind: 15 €/täiskasvanu, 8 €/laps

Hind sisaldab:

  • Juhendajaga töötoas osalemine kestvusega 1,5 tundi
  • Töötoas kasutatavad vahendid

Soovitame lisaks peremehega ringkäiku enne või pärast käsitöökoda Angla pärandkultuuri-keskuses ja tuulikumäel. Ringkäik kestab 45 min ja maksab 60 € .

ANGLA tuulikud

ANGLA pärandkultuuri-keskuse töötoad

Vilidu vildikoda

Töötoas saate ülevaate viltimistehnikast ja vildi kasutamisvõimalustest. Meistri juhendamisel valmistate nõelvildi tehnikas kaelaehte, kaunistuse või tarbeeseme. Põhimaterjalina kasutame viltimisvilla. See on üks populaarsemaid käsitöökodasid enne erilisi tähtpäevi nagu sõbrapäev, kevadpüha, emadepäev või jõulud. Just nii saate valmistada toreda kingituse oma lähedasele või sõbrale.

Viita villakoda

Villa töötoas saate väärt teadmised ja oskuse vaaremade pagasist. Õpime koos kedervarrega (ehk voki eelkäijaga) ketramist. Selleks kasutame ehtsat Saaremaa maalamba villa. Kõigepealt kraasime villa, siis ketrame vokil ning lõpuks on võimalus lõnga keripuu abil kerida.

Lause dolomiidikoda

Põnev töötuba Saaremaa ehedast maavarast – dolomiidist.
Teeme ülevaate dolomiidi tekkeloost, kasutus-valdkondadest ja Selgase karjääri dolomiidi ainulaadsusest. Meistri  juhendamisel õpite dolomiidile graveerimise lihtsamaid võtteid. Kivile saate kujundada  tuulikumotiivi, peremärgi, sümboli, hologramme vms.

Angla puidukoda

Puukojas kuulete puutöö ajaloost ja saate ka ise meisterdada. Meistri juhendamisel valmib Saaremaa sitkest ja lõhnavast kadakast suveniir – kadakast kuuma-alus.

Reinu savikoda

(hetkel suletud)
Meister tutvustab savi hingeelu ja töötlemise erinevaid võimalusi. Savist saate voolida ainulaadse Angla tunnusmotiiviga eseme (seinaplaat, seebialus, vaas, taldrik, kauss, tass). Põletamata eseme võite kas kohe kaasa võtta või jätate meile keraamikaks põletamiseks – siis varuge kannatust veel nädalake. Valminud tootele võite ise järele tulla või tellida see kingina koju.

Tedre ehte- ja sepikoda

(hetkel suletud)
Sepp pajatab lugusid sepistamise ajaloost ja sepa rolli tähtsusest Angla taluperede igapäevaelus. Saate ka ise proovida lihtsamaid  sepistamisvõtteid.

Rahvuslikud pühad ja tähtpäevad

ANGLA tuulikumäel ja pärandkultuuri-keskuses toimuvad ka rahvakultuuri tutvustavad sündmused – rahvatantsu- ja pillimänguõhtud, leivanädal, pärandkultuuripäevad ja palju muud.

Angla jõulumaa

On töesti-töesti tösi see, et iga aasta jõuluajal avab ANGLA tuulikumäel uksed jöulumaa köigile väik…

Read More
Angla sügis leiva küpsetamine

Angla leivakuu

Sügisel ootame lastegruppe Angla tuulikumäele leiba küpsetama ja käsitöötubades meisterdama. Päeva l…

Read More

Angla pärimuspäev ja Tuulikumäe talulaat

Iga aasta juulikuu kõige kaunimal nädalavahetusel ootame saare ja mandri rahvast ANGLA tuulikumäele …

Read More

Kevadpühad Anglas

Hoole ja armastusega kedratud röömsavärvilised pehmed karvapallid ja lustilised tibupojad! Nii saabu…

Read More